Modern Banyo Dekorasyonu Önerileri

Geleneksel Türk evlerinde maalesef banyolar oldukça küçük boyutlarda tasarlanmaktadır. Evlerin hol bölümüne daha fazla alan bırakılmaktadır. Bu sebepten ötürü dahi, banyolar yıllardır küçük boyutlarda tasarlanır. Bunun dinen de birkaç sebebi var fakat şuan o konuya giriş yapmayalım. Banyoları tasarlamak ve tadilatını yaptırmak, kısıtlı ve sıkıntılı bir süreçtir. Banyo tasarımı yaptırmak, meşakkatli süreç ister. Evin en çok sorun çıkaran odasından biri olma özelliğini taşımaktadır. Özellikle eski tarihlerde yapılan binalarda oturuyorsanız, sorun çıkarma olasılığı daha da artar. Tesisatın yaşlanması ve eskimesi büyük bir sorun. Öncelikli olarak bizim naçizane fikrimiz; Banyo yaptırmak istiyorsanız, önceliğiniz tesisat değiştirmek olmalı. Tabii eski bir binada oturuyorsanız. Asıl konumuz olan banyo dekorasyonu için neler yapılmalı, konusuna göz atalım.

Modern Banyo Dekorasyonu Önerileri

Duş Bölümü

Banyonun olmazsa olmazı ana parçasıdır. Modern banyo dekorasyonu önerileri olarak odanın büyüklüğüne bağlı, birkaç farklı seçim yapabilirsiniz. Eğer odanız küçük boyutlarda ise, perde kullanabilirsiniz. Hatta perdesiz ve kapısız duşakabin dahi kullanılmakta. Amacınız o ortadaki alanı geniş tutmak olmalı. Bazı bireyler duş bölümü büyük olsun, gerisi önemsiz diyor. Bu tarz bir düşünceye sahipseniz sizde, duş bölümünü büyük tasarıma sahip modelleri tercih edebilirsiniz. Malzeme kalitesi olarak, kaliteli ürünler tercih etmeye çalışmalısınız. Ortamın oldukça nemli olması, paslanabilir ürünlerde büyük sorunlara yol açabilir. Ayrıca musluk başlıklarını da, paslanmaz çelik olan türlerini tercih edin. Paslanmaz çelik, en çok nemli ortama dayanabilen musluk türleridir. Renk seçimi olarak ise siyah ve beyaz seçim yapabilirsiniz. Siyah bir banyo kulağa hoş gelmese de, sık rastlanan bir tercih.

Duvarlara Monte Raflar

Banyo için depolama alanı oldukça sorunludur. Genellikle dolap kullanmaktan kaçınırız. Ortamın nemli olmasından dolayı ahşap ürünler, kolay deforme olur. Deforme olmalarıyla beraber, kendini çürümeye bırakır. Bu sebepten dolayı cam tasarımlı raflar tercih edebilirsiniz. Cam raflar oldukça modern ve şık durmaktadır. Duvara monte edebileceğiniz ve az yer kaplayabilecek ürünleri tercih etmek, her zaman daha avantajlı.

Model ve Desen İlişkisi

Tasarım olarak istediğiniz birçok farklı tasarımı seçebilir, banyonuza uygulayabilirsiniz. Fakat desen konusunda, biraz dikkat etmeniz gerekiyor. Banyoda desen kullanımı, tasarım açısından pek uygun değil. Deseni en az olan ürünleri tercih etmeye çalışın. Aslında banyoda biraz sadelik olmalı. Tekrar etmekte fayda var. Tasarımı istediğiniz gibi, abartılı ve işlevselliği yüksek olan ürünleri kullanabilirsiniz. Aynı şekilde desen konusunda da, bir o kadar az olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Renk Bütünlüğü

Banyonun zaten küçük boyutlarda bir oda olmasından mütevellit, renk konusunda bütünlük olmalı. Çok fazla renk cümbüşü olan odalar, daha da küçük ve iç karartıcı gözükebiliyor. Renk konusu sizin tercihinize kalsın fakat açık tonlarda tercih etmelisiniz. Açık tonlarda tercih edilen renklerin, bir bütün olmasını sağlayın. Örneğin; Süt beyazı ile metal gri arasında, her zaman renk bütünlüğü vardır. Bu tarz renkleri araştırarak bulabilir ve fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın