Dantelden Sepet Yapımı

Geleneksel kültüre olan bağlılığın son yıllarda artması, dantelin günümüze taşınmasına imkan sağlamıştır. Annelerimizin, hatta anneannelerimizin çeyiz sandıklarındaki birçok eski etnik ve el işi ürünler günümüzde ‘Retro ‘ adı altında dekorasyon meraklılarının ilgi alanına girmeyi başarmıştır. Bu ürünler içerisinde çoğunlukla dikkati çeken, dantelden yapılan el işleri olmuştur.

 Yıllardır birçok farklı alan ve tarz da kullanıma yer bulan danteller, şimdilerde adeta güncellenerek otantik birer objeye dönüştürülmektedir. Dantelden sepet yapımı da, geçmişten günümüze taşınan dantelin son zamanlardaki keyifli serüvenidir.

 Eski, kullanılmayan, yıllarca sandıkta beklemiş, sandık lekesi olmuş ve hatta yıllarca kullanılmış her türlü danteli tasarım bir kaseye ya da kullanışlı bir sepete dönüştürmek artık çok kolay.

Dantelden sepet yapımı için gerekli malzemeler; dantelin büyüklüğüne bağlı olarak, gereği kadar çiçek tutkalı ve tasarımını gerçekleştireceğiniz, istediğiniz büyüklükte bir dantel. İsteğe bağlı renk değişikliği kararında bir paket toz kumaş boyası ve boyayı sabitleme sıvısına ihtiyacınız olacaktır.

 Öncelikle işleme alacağımız dantelde sandık lekesi olduğunu varsayalım; ön işlem olarak istediğimiz bir renk toz kumaş boyası ile danteli boyayalım. Boyama işlemini tamamladıktan ve dantelin kurumasını sağladıktan sonra, uygun bir kap içerisine çiçek tutkalını dökelim, ardından kaseye ya da sepete dönüştürmek istediğimiz, boyayıp kuruttuğumuz danteli tutkalın içine atalım ve iyice tutkala bulayalım. Şekil vermek için bir balon, bir kase yada bir sepet kullanabiliriz. Çiçek tutkalının içinden danteli alıp kullanacağımız kabın üzerine dikkatlice gergin bir şekilde yerleştirelim. Son işlem olarak danteli bu şekilde oda sıcaklığında yirmi dört saat kuruyana kadar bekletelim. Yirmi dört saat sonunda danteli kullandığımız kaptan dikkatli bir şekilde ayıralım. Dantel sepetimiz kullanıma hazır. İçerisine minik objeler ekleyerek sevdiklerinize tasarım bir hediye oluşturabilirsiniz

Dekorasyon Fikirleri

Bir cevap yazın