Bebek Odası Dekorasyonu Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Bebeklerimiz bizlerin dünya üzerindeki en değerli varlıklarımızdır. Bu nedenle daha doğmadan, hayata gözlerini açmadan önce odalarını dekore etmeye başlarız. Bebek odası dekorasyonu yetişkin ve genç odaları gibi kolay bir süreç değildir. Bir bebek odası için dikkat edilmesi gereken yüzlerce nokta vardır. Işık şiddetinden, antibakteriyel ürünlere, oda genişliğinden, havadar bir oda tasarımına kadar özen gösterilmesi gereken noktalar bebeğimizin sağlıklı bir büyüme ve gelişme dönemi geçirmesini sağlar. Bir bebek bekliyorsanız ve bebeğinizin konforunu düşünüyorsanız bebek odası dekorasyonundaki şu püf noktalara dikkat etmek zorundasınız:

1 ) Oda Seçimi

Bebekler için seçilecek oda çok geniş veya çok dar olmamalıdır. Bebeğimiz ile birlikte oda içinde ebeveynlerinde yer alacağını unutmamalı ve yeterli hareket alanı oluşan odalar bebek odası olarak tercih edilmelidir. Bebek odası seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de yeterli havalandırma imkanlarının yer almasıdır. Yeterli havalandırma ile birlikte yeterli güneş ışığı alan bir oda bebeğimizin ihtiyaç duyacağı temiz havayı ve güneş ışığını sağlayacağı için cilt sağlığının yanında solunum sistemi sağlığını da korumuş oluruz.

2 ) Bebek odası dekorasyonu

Bebekler hareketli, haylaz canlılar oldukları için bebek odası dekorasyonu hayati öneme sahip olmaktadır. Bebek karyolasının korkuluklarının yüksek olması, bebeğimizin güvenliği açısından çok önemlidir. Karyola tasarımının devrilmeye karşı korunaklı olmasına da özen göstermemiz gerekiyor. Bebek odası dekorasyonunda dikkat edeceğimiz bir diğer nokta fonksiyonel mobilyalar tercih edilmesidir. Bebek karyolasının üst kısmı bebek yatağı olarak lat kısmı ise bebek elbiselerini muhafaza edeceğimiz dolap olarak kullanılabilir. Aynı şekilde bebek oyuncaklarını muhafaza edeceğimiz konsolun alt kısmı oyuncak alanı üst kısmı ise bebeğin mama araç gereçleri için ideal bir muhafaza alanı olabilir.

3 ) Aydınlatma sistemi

Bebek odası dekorasyonu içinde yer alan ancak ayrı bir başlık açılması gereken aydınlatma sistemleri bebeklerin göz sağlığı açısından çok önemlidir. Bebekler doğdukları andan itibaren yetişkinler gibi göremezler. Gelişme çağına kadar bebekler için göz sağlığı çok önemlidir. Oda içinde yer alan aydınlatma elemanlarının ışık şiddeti doktorların tavsiye ettiği miktarda olmalı, doğrudan çocuğun karyolasına vurmamalıdır. Bebek karyolası üzerine gelmemesi, ışık şiddetinin orta şiddette olması bebeğinizin daha sağlıklı gözlere sahip olmasını sağlar. Ayrıca bazı bebekler karanlıktan korkabileceği için gece lambası şeklinde ekstra bir aydınlatma sistemi kurulması da çok önemlidir

4 ) Bebek oyuncakları ve süslemeler

Bebek odası içinde yapılacak dekorasyon aynı zamanda bebeğinizin ilgisini çeken oyuncaklar ve süslemeler içermelidir. Duvar kağıdı olarak kullanacağınız kağıtlarda hayvan figürleri, orman figürleri, bulutlar, oyuncak resimleri gibi rengarenk desenler olmalıdır. Bebek karyolası üzerine gelen bir oyuncak şemsiyesi yapmak bebeğinizin ilgisinin bu şemsiyeye toplanmasını sağlayacak ve oyuncakların bebeğe zarar vermesini önleyecektir.

5 ) Bebek oyun alanı  

Bebeklerin büyüyüp gelişeceği oda sadece yatağından ibaret olmayacaktır. Bebek odasında bebeğinizin karyolası ve elbiselerini muhafaza edeceğiniz dolap dışında bebek oyun alanı da yer almalıdır. Bebek oyun alanında yerde poliüretan köpük minderlerle birlikte bebeğinizin boyunu ölçeceğiniz ve gelişimini takip edeceğiniz manuel metre ağacı, bebeğinizin yürümesine yardımcı olacak duvar ağacı gibi nesnelerde yer almalıdır.

6 ) Kamera açısı

Bebeğiniz takip edebilmek için bebek odası içinde bir kamera düşünmelisiniz. Bebek odasını seçerken kamera açısını hesaplamalı, bir noktadan baktığınızda tüm odayı görebileceğiniz bir açı olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca kamera için gerekli olan tesisat kablolarının geçeceği uygun alanlar olması da bebeğinizin güvenliği açısından çok önemlidir.

Bebek odası dekorasyonu, dizaynı ve düzeni için oda seçimi çok önemlidir. Eğer doğru bir oda seçmezseniz veya odanın mimarisine göre dizayn etmezseniz bebeğiniz ile ilgili sürekli korku ve endişe içinde olursunuz. Bebek odası içinde yapılacak fonksiyonel bir dekorasyon bebeğinizin sağlıklı bir gelişim süreci geçirmesini sağlayacağı gibi sizin açınızdan da sağlıklı bir bebek büyütme deneyimi yaşamanızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın